Sznaucery należą do psów długowiecznych i raczej nie trawią ich choroby. Jakiekolwiek ryzyko zachorowania najczęściej pojawia się wśród szczeniaków, psów, starych lub tych o obniżonej odporności. W celu zapobiegania pojawieniu się groźnych, wirusowych chorób, zaleca się przeprowadzanie okresowych szczepień ochronnych. Oprócz obowiązkowego szczepienia przeciw wściekliźnie powinno się zastosować szczepionkę uodporniającą przeciw nosówce, parwowirozie, leptospirozie czy koronawirozie.

 

 

 

Jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości bakteryjnych jest alergia skórna, za którą odpowiadają głównie pasożyty lub tzw. przebiałkowanie. W pierwszym przypadku dolegliwości ustępują po zastosowaniu zalecanej przez weterynarza antybiotykoterapii, która zabija bakterie będące przyczyną gorączki, biegunki, wymiotów, nieprzyjemnego zapach czy swędzenia uszu. W drugim przypadku wystarczy zastosowanie karmy, zawierającej mniejszą ilość protein.

Nierzadko mogą również wystąpić choroba oczu w postaci zaćmy lub zaniku siatkówki. W starszym wieku mogą pojawić się nowotwory i choroby serca.